Prenet bilimsel zayıflama yöntemi, ara öğünleri kaldırarak, günde 3 öğün yeme esasına dayanır. Programa katılanlar günlük 3 öğünlerinin 2?sini özel Prenet ürünleri ile alırlar. Üçüncü öğün ise serbesttir. Serbest öğünde yenilecek miktar yapılan vücut analizi ile belirlenmektedir.

Prenet bilimsel zayıflama sistemi 1983 yılından beri birçok avrupa ülkesinde binlerce insan tarafından başarı ile uygulanmış, denenmiş bir sistemdir. Ürünler herhangi bir ilaç içermediğinden hiçbir yan etkisi yoktur. Aylarca uygulanabilir. Sistem yağ yakımını sağlamasının yanı sıra insulin metabolizmasını da düzenleyerek şeker hastalığı ve buna bağlı bir çok ciddi sağlık sorununa karşı kişiyi korumuş olur.

Prenet ile bir haftada yaklaşık 1 kilogram (0.8-1.6) yağ verilebilmektedir. Kaybedilenin yağ olması çok önemlidir. Prenet sisteminde kayıplar hayati önem taşıyan vücutsuyu ve kas kitlesinden değil, doğrudan sağlığımızı tehdit eden ve asıl kilo vermek istememize sebep olan yağ kitlesinden olmaktadır.

Prenet sistemi ile kaybedilen kilolar kesinlikle geri alınmamaktadır. Kısa sürede verilen kilolar genelde yağ kütlesinden değil sudan verilmekte ve hızla geri alınmaktadır. Oysa Prenet ile hedeflenen metabolizmamız için en uygunu olan ayda 4 kg (yağ) vermektir. Yağ kütlesinden zayıflamak kalıcıdır. Bununla birlikte istenilen kiloya gelindiğinde Prenet?in kilo koruma programı tekrar kilo almayı engellemektedir. İdeal kilonuza ulaşıncaya kadar geçen süre ve kilo koruma programı süresi sonunda kişinin yeme alışkanlıkları değişmekte asla eskisi gibi yememektedir.

Yapılan araştırmalarda kilolu kimselerde kan insulin seviyesinin yüksek olduğu saptanmıştır. Yüksek insulin düzeyi kişiyi şeker hastalığına götüren bir dizi reaksiyonun yanı sıra bir çok başka hormonu da etkileyerek kişinin kilo almasına yol açmaktadır. Bunların başında lipaz gelmektedir. Lipaz yağ yakımında rol oynayan hormondur. İnsulin ve lipaz birbirlerine ters çalışmaktadırlar. Kanda insulin yükseldiğinde lipaz azalır ve yağ yakımı durur. Prenet sisteminin amacı kan insulin seviyesini minimuma çekerek yağ yakıcı hormonumuz lipazın aktivitesini en üst düzeyde tutmaktır. Böylece Prenet sistemini uygulayanlarda yağ yakımı doğal yollardan sağlanmış olmaktadır.

Prenet ürünleri kesinlikle zayıflatıcı ilaç yada kimyasal madde içermemektedir. Zayıflatıcı etkilerini vücudun kendi fizyolojik mekanizmalarını kullanarak gösterirler. Ürünler sağlıklı beslenen bir bireyin ihtiyacı olan mineral, vitamin ve eser elementleri içermektedir. İçeriği: Magnezyum, Sodyum Klorid, Kalsiyum, Fosfor, Demir, C vitamini, Niasin, E vitamini, Çinko, Pantotenik asit, Mangan (II) Sülfat, Bakır, Thiamin, B6 vitamini, Riboflavin, A vitamini, Folik asit, Potasyum, Sodyum selenit, Biotin, D vitamini, B12 vitamini.

Prenet ürünleri ülkemizde 2008 yılından berrri Sağlık Bakanlığının onayı ile satılmaktadır. Asıl olarak İsviçre?de üretilen ürünler Avrupa ülkelerinde ise 1983 yılından beri başarı ile kullanılmaktadır. Kullanıldığı ülkeler: İsviçre, Hollanda, Belçika, İtalya, İngiltere, İspanya, Avusturya, İsveç, Yunanistan, Kıbrıs, Bulgaristan, Macaristan, Suudi Arabistan ve ABD

Prenet ürünleri doğal besleyici maddeler dışında hiçbir kimyasal içermez. Bu sebeple herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Yan etkisi kesinlikle yoktur.

Prenet ürünleri ilaç etkili hiçbir kimyasal madde içermez. Ürünler sadece kalorisi dengelenmiş doğal besleyici maddelerden oluşmaktadır. İlaç değildirler.

Prenet Sistemine Dahil Olanlar İçin Bilgiler

Sistem 4 aşamadan olumaktadır: 1) Start evresi 2) Basic evresi 3) Adaptasyon evresi 4) Form koruma evresi. Birinci evrede vücut su dengesi sağlanmakta ve metabolizma yağ yakımına hazır hale getirilmektedir. İkinci evrede asıl yağ yakımı sağlanmaktaır. Basic evresi hedeflenen kiloya ulaşılıncaya kadar sürdürülür. Üçüncü evrede hedef kilosuna ulaşmış kişi tükettiği Prenet ürün miktarını azaltarak günlük normal yeme alışkanlığı kazanır. Son evrede ise uzun vadeli kontroller ile kilo alımı oluşmadan erken safhada müdehale edilmeye çalışılır.

Start evresi sadece Prenet sistemine girerken uygulanır. Sisteme ara verilmediği müddetçe tekrar edilmesi gerekmez. BMI?si (Bodu Mass ındex, kilo/boyun karesi) 30?un altında olan kimseler 2 gün, 30?un üzerinde olan kimseler 4 gün Start evresine uygular. Bu evrede sadece Prenet Start ürünü tüketilir. Başka bir yemek yenmez. Su, şekesiz çay ve kahve, soda içilebilir. Start ürünü 250ml suya 5 silme ölçek olarak hazırlanır. Günde 5 defa 3?er saat ara ile tüketilir. Beraberinde mutlaka 1,5-2lt su içmek gereklidir. Ürün harici atıştırma yapmamak sonuç alabilmek için çok önemlidir.

Start evresi tamlanınca Basic evresine geçilir. Bu dönemde 2 öğün Prenet Basic ürünü tüketilir. 1 öğün de serbest yemek yenilir. Serbest öğünün miktarı yapılan vücut analizi ile size özel olarak belirlenir. Prenet Basic ürünü 300ml yarım yağlı süte 2 silme ölçek ürün katılarak hazırlanır. Günde 4-6 saat ara ile 2 kez tüketilir. Sonuç alabilmek açısından öğünler arasında atıştırmamak çok önemlidir. Şekersiz çay, kahve, soda içilebilir. Günde 1,5-2lt su tüketilmelidir.

Hedeflenen kiloya ulaşıldığında Basic evresi sonlandırılır, adaptasyon evresine geçilir. Bu evrede 2 öğün serbest, 1 öğün Prenet Basic tüketilir. Amaç normal yemek yemeye adaptasyon ve uzun vadeli kilo kontrolüdür.

Adaptasyon sürecini tamamlayan kişi form koruma programına alınır. Bu evrede kişi artık Prenet ürünü kullanmaz. Miktarı ve kalorisi önceden belirlenmiş normal yiyeceklerden 3 öğünmantığında beslenmeye devam eder. Uzun aralıklı analizler ile kilo kotrolü yapılır. Kilo almaya meyil oluşur ise erken safhada müdehale edilebilir.

Vücut analizi yaptığınız diyet programının adeta bir kontrolüdür. 15 günde bir değerlendirilmesi diyetin düzgün devam etmesi, olası problemlerin zamanında fark edilmesi açısından önemlidir. Yine bu analizler ile serbest öğünlerde kaç kalorilik yemek yenileceği hesaplanmaktadır. Kilo verdikçe serbest öğünün kalori miktarı da azalacaktır. 15 günde bir yapılacak analizler motivazsyon açısından da önemli olup diyet programına bağlılığı artırmaktadır.

Prenet sistemini uygularken en önemli konu 3 öğün sistemidir. Yiyecekler mutlaka 3 öğün şeklinde tüketilmeli ara atıştırmalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu sayede insulin seviyesi düşecek ve lipaz seviyesi yükselecektir. Bu da yağ yakmanıza yol aöacaktır.

Diyet sistemi esnasında mutlaka çok iyi su içilmelidir. Günlük miktar 6-8 bardağın (1,5-2lt) altına inmemelidir. Gün boyunca yudum yudum devamlı su içmek açlık hissini bastıracaktır.

Serbest öğün oluşturulurken mutlaka dengeli bir liste yapılmalı, tek tip gıdalardan kaçınılmalıdır. Proteinler bizi uzun süre tok tutar. Karbonhidratlardan zengin gıdalar ise çabuk acıkmamıza yol açar.

Diyet programında kimi zaman ufak tefek kaçamaklar olabilir. Böyle durumlarda ?bir defa diyeti bozdum nasılsa? diye düşünüp toptan diyeti bırakmak yerine tekrar yeni baştan ciddiyetle programa devam etmek gerekir. Aksi takdirde ufak bir kaçamak bütün bir diyet programınızı sona erdirebilir. Verdiğiniz onca emek ve çaba boşa gider.Normal ağırlıktaki ve obez kişilerde kan şekeri ve insulin seviyesi


Prenet diyet sisteminin kan insulin seviyesi üzerine etkisi