Migren tedavisi gören hastalarımızın görüşleri:
Akupunktur ile Migren Tedavisi Akupunktur ile Migren Tedavisi Akupunktur ile Migren Tedavisi

1) Sinuzit: Ağrı genellikle kaşların üstü yada göz kürelerinin altında hissedilir. Başı haraket ettirmek ağrıyı artırır.
2) Cluster: Ağrı genellile bir göz çevresinde, ani ve çok şiddetlidir.
3) Gerilim Tipi Başağrısı: En yaygın görülen başağrısı tipidir. Ağrı başın tamamında yada bant tarzında vede sıkıştırıcı niteliktedir.
4) Migren: Özellikle başın bir bölgesinde siddetli ağrı hissedilir. Işığa, kokulara, sese hassasiyet; vücudun bazı bölgelerinde hissizlik, mide bulantısı gibi bulgularla birliktelik gösterebilir.


Sinuzit

Cluster

Gerilim

Migren

Migren, ülkemizde her 6 kişiden birinde rastlanmakta olan ciddi bir sağlık sorunudur. Bir çok araştırmacıya göre migren atağı öncesinde beyin damarlarında kasılma, atak esnasında ise genişleme olması beyin kan akımı üzerinde bir değişiklik oluşturur. Araştırmacılar bu değişikliklerin ağrıya yol açtığını düşünmektedir. Bununla birlikte serotonin gibi çeşitli nöromediatörlerin migren atağı esnasında kan seviyelerinde oluşan dalgalanmalarının beyin kimyasını etkilediği ve bu değişimin de migren ataklarına yol açtığı görüşünü savunanlar da bulunmaktadır.


Sinüzit hastalığının temelinde yüz kemiklerindeki sinüs boşluklarını örten epitelin iltehabı yatar. Ağrı, ise tamamen iltehabın sinir uçlarını tahriş etmesinden kaynaklanır.

Cluster tipi baş ağrısı ise nisbeten daha seyrek görülmekte olup, yüz sinirlerini çevreleyen kan damarlarının şişmesi ve sinirlere baskı yaparak ağrı oluşturması esasına dayanır. Damarlardaki bu şişmenin sebebi kesin olarak ortaya konamamış olsa da serotonin hormonunun sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı ise en sık görülen baş ağrısı cinsidir. Bu tipte ağrıyı oluşturan günlük sıkıntılı yaşam olayları ve strese bağlı olarak baş ve boyun kaslarının aşırı gerginliğidir.

Akupunktur, diğer tüm ağrılı hastalıklarda olduğu gibi başağrılarında da çok etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Akupunkturun başağrılarında son derece etkili olmasının sebebi, ağrıyı oluşturan sebeplerin sadece birine değil, ağrı oluşumunda rol oynayan sebeplerin tümüne etkili olması ve vücudun ağrı dindirme ile ilgili tüm sistemlerini devreye sokabilmesidir.Başağrıları cinslerine göre farklı sebeplerden oluşmaktadırlar. Akupunktur tedavisi, söz konusu başağrısı cinsinde hangi mekanizma ön planda ise doğrudan o mekanizmayı engellemek sureti ile ağrıyı durdurmakta ve tekrar oluşumunu da önle- mektedir (kasların gevşetilmesi, kan damarlarının daraltılması, stresin önlenmesi yada ağrıyı başlatan kimyasalların salınımın engellenmesi gibi).

Akupunktur, ağrıyı oluşturan mekanizmaları durdurmanın yanı sıra, ağrı dindirici mekanizmaları başlatmakta da çok etkilidir. Vücudumuzda endojen opioitler, enkefalin, endorfin, dinorfin, nörotensin, serotonin, ACTH, kortikosteroidler gibi direk ve indirek yollardan ağrı algısını azaltan endojen kimyasal maddeler bulunmaktadır. Akupunktur ile yapılan ağrı tedavisinde söz konusu bu kimyasalların hepsinin kan değerlerinin yükseldiği gösterilmiştir.Tüm yukarıda sayılanlara ek olarak akupunktur tedavisinin hiç bir yan etkisi olmadığı da göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir veridir. Zira başağrılarını ilaçlarla kontrol altında tutmanın uzun vadede böbrekler ve karaciğer üzerine çok ciddi toksik etkileri vardır. Bu bilgilerin ışığında akupunkturun gerek başağrılarının atak tedavilerinde gerekse ağrının tekrar oluşumunun önlenmesinde (profilaksi) çok etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemi olduğu aşikardır.

Başağrınızı neyin tetiklediğini bulmaya çalışın: Bir yiyecek, uykusuzluk, çok konuşmak, çok gülmek, gürültü, loş ışık, stres gibi.

Öğün düzeninize dikkat edin. Aç kalmak çoğu zaman başağrısını tetiklemektedir. Özellikle tatil günlerinde öğün düzeninizi korumaya özen gösterin.

Kafein, alkol ve sigara tüketimi başağrınızı başlatabilir. Bunları kullanırken başağrısı açısından dikkatli olun.

Bol miktarda magnezyum alın. Magnezyum damarlarda gevşeme yaparak ağrının başlamasını engelleyici rol üstlenebilir. Yeşil yapraklılar, sebzeler ve fındıkta bol miktarda magnezyum bulunmaktadır.

Uyku düzeninize dikkat edin. Alışageldiğiniz saatlerde uyuyamamak başağrısı atağı başlatabilir. Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.

(22.12.2011) Didem Ulu
Doktor Bey'e ne kadar teşekkür etsem az. Tedaviye başlayalı henüz 7 seans oldu ama daha şimdiden kendimde çok önemli değişiklikler hissediyorum. Yıllardır bir türlü çözüm bulamadığım baş ağrılarım vardı. Hemen hemen her gün ağrı içerisinde geçiyordu. Ağrı kesici almaktan bıkmıştım. Sosyal hayatım neredeyse bitme noktasına gelmişti. Son bir şans olarak Doktor Bey'i denemek istedim. İlk 7 seansta tedavimde çok olumlu ilerlemeler oldu. Sanıyorum seanslar bittiğinde çok daha iyi olacağım. Artık ağrı kesici almadan günlerimi geçirebiliyorum. Kendimi sanki yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Böyle çaresiz bir dertten kurtulmanın ne demek olduğunu çekmeyen bilmez. Doktor Bey'e ve güler yüzlü ekibine minnettarım.
Ad, Soyad:


E-Mail: (yayınlanmayacaktır)


Yorum:


Akupunkturun Tedavi Ettiği Hastalıklar
Adet Düzensizlikleri
Adet Öncesi Gerginlik Sendromu
Ağrılı Adet Görme
Akne Vulgaris
Akut Bronşit
Akut Gastrit
Akut Sinüzit
Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
Allerjik Burun Nezlesi
Allerjik Rinit
Alt Islatma
Ameliyat Sonrası Ağrıları
Anne Sütü Yetersizliği
Astım
Aterosikleroz
Bağışıklık Sistemi Zayıflıkları
Baş Ağrısı
Baş Dönmesi
Bebeğin Anne Karnındaki Pozisyonunun Düzeltilmesi
Bel Ağrıları
Bel Fıtığı
Boğaz Ağrıları
Boyun Ağrısı
Boyun Fıtığı
Boyun Tutulması
Böbrek Taşı Ağrısı
Bulantı
Çene Eklemi Ağrıları
Damar Sertliği
Depresyon
Diabet
Dirsek Eklemi Ağrıları
Dismenore
Diş Ağrısı
Diz Ağrısı
Diz Kireçlenmesi
Doğum Ağrılarının Azaltılması
Düşük Tansiyon
Epilepsi
Estetik Akupunktur
Farenjit
Fibromiyalji
Fobiler
Golfçü Dirseği
Guatr
Hamilelik Bulantı Kusmaları
Hazımsızlık
Hiperprolaktinemi
Hipertansiyon
Hipotansiyon
İmpotans
İnfertilite
İshal
Kabızlık
Kalça Kireçlenmesi
Kanser Ağrıları
Karaciğer Yağlanması
Karpal Tunel Sendromu
Kas Ağrıları
Kas Erimesi
Kemoterapi Zararlarının Tedavisi
Kısırlık
Kilo Verme
Kireçlenme
Konsantrasyon Güçlüğü
Kronik Bronşit
Kronik Gastrit
Kronik Sinüzit
Kulak Çınlaması
Kusma
Lökopeni
Meniere Sendromu
Menoraji
Mide Asidi Fazlalığı
Mide Ülseri
Migren
Myopati
Omuz Kireçlenmesi
Oniki Parmak Barsağı Ülseri
Osteoporoz
Panik Atak
Peptik Ülser
Radyoterapi Zararlarının Tedavisi
Raynoud Sendromu
Reflü Özerfajit
Safra Kesesi Ağrısı
Sara Hastalığı
Sık Hasta Olma
Sınav Kaygısı
Sırt Ağrısı
Sigara Bırakma
Sivilce
Siyatik
Spastik Kolon
Stres İle Mücadele
Şeker Hastalığı
Tenisçi Dirseği
Terleme
Tırnak Yeme
Tiroid Hastalıkları
Topuk Dikeni
Trigeminal Nevralji
Tükenmişlik Sendromu
Uçak Korkusu
Uykusuzluk
Ülseratif Kolit
Ürtiker
Yüksek Tansiyon
Yüz Ağrısı
Yüz Felci
Zamansız Süt Salgılanması
Zayıflama
Zona